Odpust w Kaplicy Św. Jana, w Dolinie Chochołowskiej 2022

Historia kaplicy sięga 1958 roku. Powstała na prośbę górali, którzy latem wypasali owce na Polanie Chochołowskiej i pragnęli miejsca, w którym mogli by się pomodlić i uczestniczyć w mszy świętej.

Po świecie krąży “mit”, jako by Kaplica została wybudowana specjalnie na potrzeby serialu “Janosik”. Z tego też względu, często jest nazywana:

“Kapliczką Maryny i Janosika”

Owszem, sceny na zewnątrz kościółka, związane z zaślubinami i pojmaniem rozbójnika, były nagrywane przy kaplicy (sceny wewnątrz kościoła, zostały zrealizowane w Dębnie), ale powstały w latach 70, w już ISTNIEJĄCEJ kilkanaście lat świątyni.

Miejsce to znajduje się pod lasem, na górnym skraju Polany Chochołowskiej, w Dolinie Chochołowskiej (Tatry Zachodnie).

Kaplica wielokrotnie była odwiedzana przez Karola Wojdyłę, jeszcze jako księdza, biskupa i kardynała, jak również w późniejszym czasie, już jako papieża Jana Pawła II.

Na pamiątkę pobytu Papieża na Polanie Chochołowskiej w 1983 roku, obok kaplicy został postawiony przez pierwszego proboszcza w Witowie, Księdza Aleksandra Karkoszkę, drewniany krzyż. Teren Świątyni jest ogrodzony drewnianym płotem, w którego obrzeżu, poza samą Kaplicą, znadują się ławki i niewielka wiata.

5 1 vote
Ocena Galerii
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments